Soja - to roślina pełna zalet!

Zapraszamy do zapoznania się naszymi materiałami na temat uprawy soi. Znajdziesz tutaj bardzo szeroką gamę tematów dotyczących nie tylko doboru odpowiedniej odmiany, terminu siewu czy informacje na temat ochrony herbicydowej soi. Dowiesz się również dlaczego uprawa soi jest opłacalna nie tylko z punktu widzenia ceny skupu, ale również jak dobrze wpływa na kondycję stanowiska uprawy.

Dlaczego warto uprawiać soję?

Soja to niezwykle wdzięczna, niedoceniana ale też bardzo ważna roślina. Można ją siać niemal w całej kraju, ważne jednak, aby dobrać odpowiednią dla regionu odmianę. Dowiedz się, dlaczego warto ją uprawiać i jakie niesie to za sobą korzyści.

Jak uprawiać soję?

Jaką odmianę wybrać w zależności od regionu i momentu w ciągu roku? Kiedy najlepiej rozpocząć wysiew i jak odpowiednio dbać o uprawę? Co wspólnego z odmianą soi ma wspólnego rodzaj gleby?

Błędy w uprawie soi

Choć soja jest stosunkowo łatwą w uprawie rośliną, warto przyjrzeć się najczęściej popełnianym błędom. Sprawdź, jak ich unikać i w pełni wykorzystać drzemiący w soi potencjał!

Odchwaszczanie cz.1

Jak dbać o uprawę soi?

Jak kontrolować i zwalczać chwasty w soi? Które chwasty jedno- i dwuliścienne najczęściej występują w uprawie soi? Poznaj praktyczne wskazówki jak poradzić sobie z zachwaszczeniem na polu sojowym.

Odchwaszczanie cz.2

Jak dbać o uprawę soi?

Na czym polega dwuzabiegowa technologia ochrony przed zachwaszczeniem w soi? Dlaczego zabieg odchwaszczanie najlepiej wykonać wcześnie rano lub wieczorem? Czy mechaniczne odchwaszczanie soi jest jednym z alternatywnych sposobów ochrony plantacji przed presją chwastów? Na te i inne zagadnienia odpowiadamy w filmie.

Dobór odmiany

Jak dobrać odmianę soi do uprawy?

Jak wybrać właściwą odmianę soi dla warunków klimatyczno-glebowych panujących w gospodarstwie? Od czego zależy dobór odmiany? Co ma wpływ na wysokość osadzenia pierwszego strąka? Na te i inne pytania odpowiada w filmie nasz ekspert Marcin Markowicz.

Zbiór soi

Jak najlepiej przeprowadzić zbiór soi?

Jak rozpoznać, że soja jest gotowa do zbioru? Jaka jest najlepsza pogoda do zbiorów? Jaka jest różnica między zbiorem klasycznym hederem a specjalną końcówką elastyczną (tzw. hederem flexem)? Jakich strat możemy się spodziewać przy zbiorze zwykłym hederem? Na te i inne tematy w filmie odpowiada nasz ekspert, Marcin Markowicz.

Nasi eksperci

Projekt Siejmysoję.pl nie powstałby, gdyby nie zaangażowanie znakomitych ekspertów, którzy dzielą się swoim doświadczeniem i wiedzą dotyczącą tej wyjątkowej rośliny. Dzięki ich wsparciu odkrywamy wszystkie karty dotyczące jej uprawy. NIe jest tajemnicą, że są to niemal wyłącznie asy.
dr inż. Krzysztof Gawęcki

dr inż. Krzysztof Gawęcki

Doktor nauk rolniczych w dyscyplinie agronomia.
Wieloletni dyrektor zarządzający w największych gospodarstwach rolnych i instytucjach rolniczych, w tym w Doświadczalnej Stacji Oceny Odmian, ze szczególnym zamiłowaniem do promowania upraw soi.
Absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego i Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu.

dr Marta Bednarczyk

dr Marta Bednarczyk

Doktor nauk rolniczych w dyscyplinie rolnictwo i ogrodnictwo. Wieloletni doświadczalnik zajmujący się głównie uprawą roślin bobowatych, a zwłaszcza soją. W swojej karierze zawodowej przeprowadziła liczne doświadczenia odmianowe i agrotechniczne w uprawie soi.
Pasjonatka uprawy soi w Polsce. Propaguje włączanie uprawy soi w płodozmian. Absolwentka Uniwersytetu Opolskiego oraz Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
dr inż. Marcin Markowicz

dr inż. Marcin Markowicz

Doktor nauk rolniczych w dyscyplinie rolnictwo i ogrodnictwo. Ceniony specjalista produkcji roślinnej, który zdobywał doświadczenie w gospodarstwach wielkotowarowych.
Miłośnik uprawy soi, który aktywnie szerzy ją wśród rolników. Posiada zarówno teoretyczną, jak i praktyczną wiedzę z zakresu tej uprawy. Uczestnik projektu z technologii uprawy soi w polskich warunkach.
Absolwent Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie oraz Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Dołącz do nas!

Więcej informacji znajdziesz na stronie i w publikacjach Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych.
Dowiedz się więcej